Şu An Gösterilen Kategori

Tarih

Tarih

Tarih ve tarihi oluşturan aktörler, olaylar ile ilgili birbirinden farklı tarihi süreçleri içinde barındıran makale, video ve fotoğraf/resim galerilerinin toplandığı arşiv kategorisi.

     Japonya Meiji Restorasyonuyla çağdaşlaşma ve küresel güç olma yolunda önemli bir yol kat etmişti. Sonrasında ise Avrupalı ve Kuzey Amerikalı güçlere yetişmek için yeni bir politika geliştirilmişti: “Fukoku Kyōhei”. Bu politika kapsamında ülke zenginleşecek ve ordu güçlendirilecekti. Bunun için gereken şey ise daha fazla toprak ve daha fazla doğal kaynaktı. Dönemin yaygınlaşan ırkçı ideolojilerinin etkisiyle, Avrupalılar tarafından küçük ve sarı adamlar olarak adlandırılıp hiçbir şeyi beceremeyeceklerine inanılan Japonlar, Çin’in büyük bir bölümünü ve Kore’yi çoktan işgal etmişlerdi. Özellikle 1931’de Mançurya’yı işgal eden Japonya artık Batılıları fazlasıyla rahatsız etmeye başlamıştı.

      1937’de başlayan Çin-Japon Savaşı Japonya üzerindeki baskıyı artırmış ve bunun sonucunda Japonya tepki olarak Milletler Cemiyeti’nden ayrılmıştı. Sonrasında Japonya’nın Nazi Almanyası ve Faşist İtalya’yla imzaladığı ittifak ve bu sebeple ABD’nin uyguladığı ambargo savaşın fitilini ateşledi. Japonya Pasifik’teki en büyük rakibinin en büyük donanmasını Pearl Harbor’da ani bir saldırıyla yok etme girişiminde bulundu ve II. Dünya Savaşı’nın Pasifik cephesi açılmış oldu. Kendisinden her alanda daha üstün olan ABD’yi alt etmek için Japonlar eşi benzeri görülmemiş birçok savaş taktiği geliştirdiler. Fakat yaşanan doğal kaynak ve akaryakıt sıkıntısı savaşı Japonya’nın aleyhine çevirmeye başlamıştı.

30 Yıllık Paranoya: Hiroo Onoda

lenin

Lenin ve Tarih Önündeki Mahkemesi

Vladimir İlyiç Ulyanov, nam-ı diğer Vladimir Lenin. Şüphesiz ki 20. yüzyılın en önemli siyasi figürlerinden biri. Düşmanları onu acımasız bir imparatorluğun diktatörü, …

Atık Kağıt Toplama Süreci 4-24 Nisan
Gençler Hava Savunmasında!
II. Dünya Savaşı'nda ABD Tarafından Savaş Giderlerinin Karşılanması İçin Satışa Çıkan Savaş Tahvili Kaynak:  Glabarre.com

Afişlerle II. Dünya Savaşı – Savaş Ekonomisi

Her zaman demişimdir, savaş hiçbir zaman tek cephede gerçekleşmez. Ne kadar basit, ne kadar küçük bir savaş olursa olsun o savaşın bir de sivil halk cephesi vardır. II.Dünya Savaşı’nı düşündüğünüzde bunu daha net idrak edebilirsiniz. Dönemin süper güçleri birbirlerine düşmüş dört bir yandan saldırırken, tüm Dünya’ya yayılmış olan savaşı nasıl mikro düzeyde tasarruflarla finanse etmeye çalıştıklarını sizlere gösterme amacıyla hazırladığım bu yazıyı umarım beğenirsiniz.

Tank Düellosu – II. Dünya Savaşı

Yıllar önce Youtube’da denk geldiğim bir video, bugün tekrar karşıma çıkınca olayı biraz araştırıp sizlerle paylaşmak istedim. Mevzubahis video II. Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru, 6 Mart 1945’te Köln’de gerçekleşen bir çatışmayı günümüze taşıyor. Bölgeyi kontrol altına almaya çalışan ABD 3. Zırhlı Bölüğü, Bir Alman Panther’i(Almanya) tarafından saldırıya uğruyor. Video’da Panther (Almanya) tarafından imha edilen Sherman (ABD) tankının komutanı bacağı kopmuş bir şekilde tanktan kurtulmaya çalışıyor. 2 mürettebatın öldüğü bu saldırı sonucu M26 Pershing (ABD) ve bir başka Sherman (ABD) tarafından sıkıştırılan Panther (Almanya) imha ediliyor.

hiroo3

30 Yıllık Paranoya: Hiroo Onoda

Ülkemizde “Memleket neresi?” cümlesinden sonra en çok kullanılan “Bunlar Amerika’nın oyunu” cümlesi çoğumuz bilmese de tüm dünyada uzun zamandır popüler olan bir algı. Öyle ki birazdan okuyacağınız Japon askerin paranoyaya dönüştürdüğü bu sözcük grubu, onun tam 30 yılına mal olmuş.

wwiip4
z231040

Afişlerle II. Dünya Savaşı – Kadınlar

Bir süredir üzerinde düşündüğüm bir yazı dizisi vardı. İkinci dünya savaşı döneminin tasarım ilkelerini ve önceliklerini en iyi yansıtan materyaller olduğunu düşündüğüm afişleri farklı başlıklar altında toplayarak hem sizlerle paylaşmak hem de arşivlemek gibi bir düşüncem vardı. Halkı savaşa alıştırma, savaş giderlerini karşılama, askere katılımları teşvik etme, düşmanı küçük düşürme gibi bir çok farklı amaç taşıyan İkinci dünya savaşı afişlerinin ilginizi çekeceğini düşünüyorum. Yazı dizisinin başlangıcını da kadınlara yönelik afişler ile yaptım.