Lenin ve Tarih Önündeki Mahkemesi

Ukrayna/Kiev'de orta çıkan Rusya ve Putin karşıtı protestolar sırasında yıkılan Lenin heykeli (2013)
Ukrayna/Kiev’de orta çıkan Rusya ve Putin karşıtı protestolar sırasında yıkılan Lenin heykeli (2013)

Vladimir İlyiç Ulyanov, nam-ı diğer Vladimir Lenin. Şüphesiz ki 20. yüzyılın en önemli siyasi figürlerinden biri. Düşmanları onu acımasız bir imparatorluğun diktatörü, sevenleri işçi-emekçi sınıfının kurtarıcısı olarak görüyor. Bir kesim tüm yaşananların sorumlusu olarak onu görürken, bir kesim de kendisinin idealist ve iyi kalpli bir sosyalist olduğunu, yaşanan olumsuzlukların, onun ardıllarından kaynaklandığını düşünüyor. Son dönemlerde Rusya Federasyonu devlet başkanı Vladimir Putin de kendi tarihinin önemli bir figürü olan Lenin ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu:

 

“Düşünce akımını yönetmek doğru bir şey ancak bu düşüncenin doğru sonuçlara yol açması gerekir. Yani, Vladimir İlyiç’in (Lenin) yaptığı gibi değil. Onun savunduğu düşünce, nihayetinde Sovyetler Birliği’nin dağılmasına yol açtı. O dönemde özerklik ve benzeri birçok fikir vardı. Rusya adı verilen binanın altına atom bombası yerleştirdiler ve daha sonra Rusya sarsıldı. (Onlara göre) barışçıl devrime ihtiyacımız yoktu. İşte, o dönemdeki düşünce böyleydi.”1

Putin’in bu açıklaması tarihsel bir öz eleştiri midir yoksa Rus Çarlığını yıkan Bolşeviklere karşı bir öfke midir bilemeyiz. Ancak Lenin’i iyisiyle kötüsüyle araştırıp öğrenmek, kendi zihnimizde yargılamak ve bunlardan ders çıkarmak lazımdır. İşte bu noktada tam da anlattığım yargılamayı mizahi bir dille yapan aşağıdaki animasyon filmi sizlere takdim etmek istiyorum. Alex Gendler tarafından hazırlanan animasyonun dili İngilizce’dir. Türkçe alt yazı seçeneği de mevcuttur.

Alex Gendler – History vs. Vladimir Lenin

Vladimir Lenin Kimdir:

Rus sosyalist devrimci ve politikacı. Marksist-Leninist ideolojinin fikirsel önderi, Ekim Devrimi’nin lideri ve Sovyetler Birliği’nin kurucusu. Sovyetler Birliği Komünist Partisi’nin öncüsü olan Rusya Komünist Partisi (Bolşevik)’nin ilk lideri. Aynıynı zamanda Marksist teorik ve felsefi yazıların yazarı olarak bilimsel sosyalizmin Marx ve Engels sonrası geliştiricilerindendir. Lenin’in en büyük amacı, kapitalizmin uzlaşmaz sınıf çelişkilerinden proleter bir dünya devrimi oluşturup toplumsal sınıf karşıtlıklarının olmadığı insan toplumunun tarihsel oluşumuna öncülük etmekti.2  Devamı..

Dipnotlar:

[1] Sputnik Türkiye Haber Ajansı, http://tr.sputniknews.com/rusya/20160121/1020360133/putin-lenin-sscb-rusya.html, Erişim Tarihi: 05.02.2016
[2] https://tr.wikipedia.org/wiki/Vladimir_Lenin, Erişim Tarihi: 02.02.2016

Bir Cevap Yazın