Şu An Gösterilen Kategori

II. Dünya Savaşı

II. Dünya Savaşı

İkinci Dünya Savaşı ve Mihver/Müttefik devletler ile ilgili makalelerin, görsel ve video galerilerinin toplandığı arşiv kategorisi.

     Savaşta gittikçe gerilemeye başlayan Japonya gerilla taktiğine dönmeye karar verdi. Plan çok basitti. 4-5 kişiden oluşan Japon askeri grupları ormanlarda ve dağlarda gizlenecekti. Her fırsatta Amerikan askerlerine saldırıp veya taciz ateşinde bulunup tekrar saklanacaklardı. Metropollerden ve çiftliklerden gelmiş Amerikalıların, bölge koşullarına hâkim olan ve sürekli saklanan Japonlara sert doğa koşullarında üstün gelmesi imkânsızdı. Bu taktik doğrultusunda birçok asker cephelere gönderildi.

     1922 Wakayama doğumlu Hiroo Onoda 20 yaşında Japon İmparatorluk Ordusu’na alındı ve istihbarat subayı olarak eğitildi. Aldığı eğitim Amerikan mevziilerine sızarak bilgi toplamak ve sabotajlar düzenlemek üzerineydi. Gerilla taktiği kapsamında 17 Aralık 1944’te(Savaşın bitmesinden 9 ay önce) Filipinler’e bağlı Lubang Adası’na gönderildi. Binbaşı Yoshimi Taniguchi her askere verilen emri ona da yineledi: “Teslim olma ve sakın intihar etme!”. Yūichi Akatsu, Shōichi Shimada ve Kinshichi Kozuka’dan oluşan 4 kişilik bir grup kuran Onoda, vakit kaybetmeden saldırılara başladı. Genel manada savaş Japonya için gittikçe kötüleşiyordu. Akaryakıt sıkıntısından dolayı uçaklar en fazla 2 saat uçuş yapabiliyordu. İmkânsızlıklar içerisindeki Japonya, gittikçe daha zekice savunma planları geliştiriyordu. Anayurtlarının hemen güneyindeki stratejik önemi yüksek Iwo Jima Adası’nın savunması için geliştirdikleri Fukaku taktiği Amerikalılara ciddi kayıplar verdirmişti. Savaşı kazansalar bile büyük kayıplar vereceklerinin farkına varan Amerikalılar atom bombası kullanmaya karar verdi ve kısa sürede Japonya’yı teslim olmaya zorladı.

30 Yıllık Paranoya: Hiroo Onoda

Atık Kağıt Toplama Süreci 4-24 Nisan
Gençler Hava Savunmasında!
II. Dünya Savaşı'nda ABD Tarafından Savaş Giderlerinin Karşılanması İçin Satışa Çıkan Savaş Tahvili Kaynak:  Glabarre.com

Afişlerle II. Dünya Savaşı – Savaş Ekonomisi

Her zaman demişimdir, savaş hiçbir zaman tek cephede gerçekleşmez. Ne kadar basit, ne kadar küçük bir savaş olursa olsun o savaşın bir de sivil halk cephesi vardır. II.Dünya Savaşı’nı düşündüğünüzde bunu daha net idrak edebilirsiniz. Dönemin süper güçleri birbirlerine düşmüş dört bir yandan saldırırken, tüm Dünya’ya yayılmış olan savaşı nasıl mikro düzeyde tasarruflarla finanse etmeye çalıştıklarını sizlere gösterme amacıyla hazırladığım bu yazıyı umarım beğenirsiniz.

Tank Düellosu – II. Dünya Savaşı

Yıllar önce Youtube’da denk geldiğim bir video, bugün tekrar karşıma çıkınca olayı biraz araştırıp sizlerle paylaşmak istedim. Mevzubahis video II. Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru, 6 Mart 1945’te Köln’de gerçekleşen bir çatışmayı günümüze taşıyor. Bölgeyi kontrol altına almaya çalışan ABD 3. Zırhlı Bölüğü, Bir Alman Panther’i(Almanya) tarafından saldırıya uğruyor. Video’da Panther (Almanya) tarafından imha edilen Sherman (ABD) tankının komutanı bacağı kopmuş bir şekilde tanktan kurtulmaya çalışıyor. 2 mürettebatın öldüğü bu saldırı sonucu M26 Pershing (ABD) ve bir başka Sherman (ABD) tarafından sıkıştırılan Panther (Almanya) imha ediliyor.

hiroo3

30 Yıllık Paranoya: Hiroo Onoda

Ülkemizde “Memleket neresi?” cümlesinden sonra en çok kullanılan “Bunlar Amerika’nın oyunu” cümlesi çoğumuz bilmese de tüm dünyada uzun zamandır popüler olan bir algı. Öyle ki birazdan okuyacağınız Japon askerin paranoyaya dönüştürdüğü bu sözcük grubu, onun tam 30 yılına mal olmuş.

wwiip4
z231040

Afişlerle II. Dünya Savaşı – Kadınlar

Bir süredir üzerinde düşündüğüm bir yazı dizisi vardı. İkinci dünya savaşı döneminin tasarım ilkelerini ve önceliklerini en iyi yansıtan materyaller olduğunu düşündüğüm afişleri farklı başlıklar altında toplayarak hem sizlerle paylaşmak hem de arşivlemek gibi bir düşüncem vardı. Halkı savaşa alıştırma, savaş giderlerini karşılama, askere katılımları teşvik etme, düşmanı küçük düşürme gibi bir çok farklı amaç taşıyan İkinci dünya savaşı afişlerinin ilginizi çekeceğini düşünüyorum. Yazı dizisinin başlangıcını da kadınlara yönelik afişler ile yaptım.