Afişlerle II. Dünya Savaşı – Kadınlar

Bir süredir üzerinde düşündüğüm bir yazı dizisi vardı. İkinci dünya savaşı döneminin tasarım ilkelerini ve önceliklerini en iyi yansıtan materyaller olduğunu düşündüğüm afişleri farklı başlıklar altında toplayarak hem sizlerle paylaşmak hem de arşivlemek gibi bir düşüncem vardı. Halkı savaşa alıştırma, savaş giderlerini karşılama, askere katılımları teşvik etme, düşmanı küçük düşürme gibi bir çok farklı amaç taşıyan İkinci dünya savaşı afişlerinin ilginizi çekeceğini düşünüyorum. Yazı dizisinin başlangıcını da kadınlara yönelik afişler ile yaptım. Takipte kalın:)

Not:
Elinizdeki İkinci Dünya Savaşı'na ait afişleri bilgi@sametkoseoglu.com adresine gönderebilirsiniz.
Afişlerle II. Dünya Savaşı Yazı Dizisi
1.Afişlerle II. Dünya Savaşı - Kadınlar
2.Afişlerle II. Dünya Savaşı - Savaş Ekonomisi

Savaş deyince genelde aklımızda birbirlerini kıyasıya, acımasızca öldüren erkekler canlanır. Fakat savaş daha kapsamlı daha karmaşık bir olgu. Özellikle büyük çaplı seferberlikler, yeri geldiğinde o askerin çoraplarından tutunda hastanede yapılacak pansumana kadar ince ince hesaplanması gereken bir çıkmaza dönüyor. Bu noktada ülkenin tüm kaynakları sonuna kadar kullanılıyor. İşte size bu konuda en güzel örnek. Yine her zamanki gibi erkekler meydanda gövde gösterisi yaparken arka planda arılar gibi çalışan kadınlar…

II. dünya savaşı dönemi iletişimin kısıtlı olduğu bir dönem. Propagandanın en önemli malzemelerinden biri de afişler. Savaş sürecinde cephedeki askerlerin ihtiyaçlarını karşılamak için kadınların hizmete çağrıldığı aşağıdaki afişler aslında ülkelerin içinde bulunduğu tarihsel süreci çok iyi açıklıyor. Mesela ABD savaşın her zamanki gibi yurt dışına insan hakları ihraç ettiğini göstermeye çalışırken, Sovyet afişleri ana vatanı kurtarmak için kadınları da hizmete çağırıyor. Fakat hepsinin ortak noktası şu: Savaşa katkı sağlamaları halinde kadınlarında -erkekler kadar olmasa da- kendilerini ispatlayabilecekleri hissiyatını uyandırmak.

Kaynak: Pinterest

Bir Cevap Yazın